Stokbar Panorama - Depo ve Üretim Yönetimi

 

Univera'nın, sektörde uzun yıllara dayanan tecrübelerinin getirdiği bilgi birikimi ile işletmelerin depo ve üretim izleme problemlerini çözebilecek ve kontrol mekanizmasını geliştirecek web tabanlı ve esnek bir yapıya sahip depo ve üretim yönetimi çözümüdür.

 

Univera, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği tüm projelerin getirdiği tecrübe ve bilgi birikimi ile işletmelerin depo ve üretim izleme problemlerini çözebilecek StokBar Panorama’yı geliştirmiştir.

%100  Web  tabanlı  olarak  tasarlanan  yeni  StokBar Panorama'nın ara yüz katmanları çok dilli ve çok uluslu raporlama  olanakları  ile  çalışabilmektedir.

Üç katmanlı tasarlanmış yazılım mimarisi sayesinde operasyonlar, veriler ve ara yüzler birbirinden bağımsız olarak çalışabilmektedir. Uygulamada, geleceğin iletişim ve veri taşıma alt yapıları da düşünülerek, yeni kuşak internet tabanlı programlama teknolojilerinden yararlanılmıştır.

Yazılımların önemli bir diğer özelliği ise uygulamanın “statik operasyon adımları” yerine kullanıcının kendi iş akışlarına göre dizayn edilebildiği “dinamik süreç şablonları” oluşturulabilmesini sağlayan bir yapıyı içermesidir.

Etkin stok yönetimi, doğru ürünün-doğru müşteriye sevkiyatı, izlenebilirlik, lokasyon izleme, FIFO/LIFO sağlanması, raf ömrü yönetimi, batch, lot ve seri takibi gibi birçok özellik sayesinde StokBar Panorama; kendi yatırım maliyetlerini işletmelere çok kısa sürelerde geri ödemektedir.

STOKBAR PANORAMA'NIN İŞLETMELERE GETİRİLERİ

 • İşletmeler barkod, RF-ID ya da diğer otomatik tanımlama/veri toplama (OT/VT) araçlarını kullanarak, operasyonlarını daha hızlı ve daha doğru verilerle gerçekleştirebilirler.
 • Hızlı operasyonlar sayesinde işletmelerin çalışma kapasitesi ve işlem hacmi artar.
 • Tüm operasyonların online gerçekleşmesi ile işletme sürekli güncel verilerle çalışır.
 • İşletmede kullanılabilir tüm lokasyonlar (depo, alan, raf, göz, kat, dolap, çekmece...) esnek tanımlama özellikleri ile sisteme tanımlanabilir.
 • Üretim ve depolama alanlarında elleçleme-kabul-boşaltma-yerleştirme-yükleme gibi işlemlerin önceden belirlenen kurallar dahilinde yapılmasını sağlar, operasyonel hatalarda kullanıcıyı uyarır ve yönlendirir.
 • Aranan yarı mamul-mamul veya ham maddelerin depoların neresinde olduğu her an izlenebilir ve işlemler o noktaya yönlendirilebilir.
 • Lot, batch, parti, seri no takip özellikleri ile geriye dönük izlenebilirlik sağlanır.
 • Gıda, ilaç gibi kullanım tarihinin önemli olduğu malzemelerde “Raf Ömrü Kontrolleri” yapılarak stoklar verimli ve sağlıklı bir şekilde yönetilebilir.
 • Özel müşterilere, özel kanallara, özel iş ortaklarına veya özel ürünlere belirli kurallar konularak farklı işletme süreçleri tanımlanabilir.
 • Karantina, blokaj, hold, rezerve gibi özelliklerle problemli ürünlerin yanlışlıkla müşterilere gitmesi önlenir.
 • “Gözlem Ekranları” hangi ürünlerin, hangi müşteriye, hangi araç ve hangi nakliye şirketi aracılığı ile gönderildiği veya o anda hangi deponun hangi lokasyonunda, hangi araca, nasıl ve ne kadar yükleme yapıldığı gibi birçok informatik bilgi anı anına izlenebilir.
 • FIFO, LIFO, FEFO veya özel koşullu stok izleme kontrolleri yapılabilir.
 • İzlenebilirlik ve ürün detay bilgisini kaybetmeden karma koli, karma palet, bundle gruplar yaratılıp ürünler ve malzemeler etiketlenebilir ve takip edilebilir.
 • Ürün ağaçları oluşturularak, kontrollü üretim ve malzeme hareketleri gerçekleştirilebilir.
 • Sevkiyat ve diğer işlemler için üretilecek iş emirleri ile daha kontrollü iş akış süreçleri oluşturulabilir.
 • Depolarda  bulunan tüm bitmiş ürün, hammadde, yarı mamüller, lokasyon, birim, batch veya palet bazında izlenebilir ve raporlanabilir.
 • Üretim içindeki anlık tüketimler, transferler, fireler ve iadeler izlenebilir.
 • Araç yükleme modülü ile araç ve rota optimizasyonları yapılabilir, sevkiyatlar daha etkin bir şekilde yönetilebilir.

STOKBAR PANORAMA’NIN DİĞER AVANTAJLARI

PANORAMA MİMARİSİ
StokBar Panorama, Univera’nın Panorama ürün ailesinin bir parçasıdır. StokBar Panorama, Satış ve Dağıtım Çözümü EnRoute Panorama, Mobil-İş Yönetimi Çözümü Quest Panorama ve Tedarik Yönetimi Çözümü Lojitek Panorama ile entegre çalışabilir. Bu ürünlerle sisteminizi desteklediğinizde kendi ERP’nize entegre komple bir Tedarik Zinciri Otomasyon paketine sahip olabilir ve bu bütünleşik sistemin sayısız avantajlarından faydalanabilirsiniz.

GÜÇLÜ OT/VT BARKOD TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI
StokBar Panorama, günümüzün en ileri Otomatik Tanımlama/Veri Tanımlama teknolojilerine (2D Barkod, RF-ID, vs…) direkt entegredir. Donanım entegrasyonlarının zenginliği, hazır barkod printer formatlarından el terminalleri yazılımlarına, özel etiket materyallerinden konveyör üstü sabit scanner konfigrasyonlarına kadar Univera’nın yıllara dayanan proje becerilerinden gelmektedir.

%100 MOBİLİTE
Univera kurulduğu günden bugüne iki ana konuda uzmanlaşmıştır. Bunlar Mobilite ve Sistem Entegrasyonu konularıdır. Mobilite projelerinde Univera büyük bir know-how sahibidir.

StokBar Panorama’da ürünler, mobil el bilgisayarları, aksesuar olarak yer almaz, sistemin temelini oluştururlar.

Örneğin StokBar serisinin el terminali versiyonu StokBar Mobile, sektördeki uygulamalar içinde en kapsamlı el terminali yazılımıdır ve farklı marka ve konfigrasyonlardaki birçok el terminali (uzak masaüstü -rdc- çalışabilen barkod okuyucusu olan ve wireless altyapısına sahip herhangi bir el terminali) üzerinde çalışabilir. Dolayısıyla Univera mobil uygulamalarda daima içerik olarak çok daha
zengin ve rakiplerinden çok daha ileri performansta çalışmaktadır.

MERKEZİ YÖNETİM OLANAĞI VE BULUT BİLİŞİM
StokBar Panorama kullanıcıları, internet tabanlı mimari sayesinde değişik şehirlerde, bölgelerde hatta ülkelerde bulunan tesisleri, depoları tek bir merkezden izleyebilirler. Online olarak konsolide ya da ayrı ayrı stok yönetimi gerçekleştirebilirler. Tüm bu veriler Panorama’nın dinamik raporlama araçları yardımıyla kümüle veya tesis bazlı raporlanabilir.

Tek bir merkezde tutulan sunucu ve veritabanı sayesinde bakım, yedekleme, güncelleme ve kaynak maliyetleri minimize edilecektir. Ayrıca SOAP altyapıyı destekleyen mimarimiz sayesinde; istenirse StokBar Panorama bir SaaS hizmeti (yazılım hizmeti) olarak Univera’dan kiralanabilir.

B2B UYGULAMALARA AÇIK YAPI
StokBar serisi içerisinde bulundurduğu EDI (Elektronik Data Interchange), AJM (Asynchronous Job Manager) altyapısı sayesinde farklı B2B uygulamaları gerçekleştirebilir. EDI kullanılmadan da geniş yetkilendirme ve kullanıcı profili düzenleme olanakları ile üreticiler/tedarikçiler/ müşteriler sisteme ulaşarak sadece kendilerine açılan verileri izleyebilir, yönetebilirler.

Stokbar Panorama broşürü için tıklayınız

Stokkar Panorama Broşürü